Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
The Dune - Kultovní dílo Franka Herberta a vše okolo - see HOME!
WHITESCORPIO
ANKETA! Jak hodnotite pokracovani a predehry sagy duna z pera Briana Herberta a Kevina J. Andersona ?

Pokus o prelozeni BG litanie:

"I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration. I will face my fear. I will permit it pass over me and through me. And whan it has gone past I will turn the inner eye to see its path. Where the fear has gone there will be nothing. Only I will remain."

"Nesmim se bat. Strach zabiji mysleni. Strach je mala smrt prinasejici naproste vyhlazeni. Budu svemu strachu celit. Dovolim mu, aby prosel preze mne a skrze mne. A az projde, pohlednu vnitrnim zrakem na jeho cestu. Kde byl strach, nic nezustane. Zustanu pouze ja ."
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
REPLIKANT --- 9:58:35 13.1.2010
Taky jsem spasitele cetl trochu toporneji, snad mozna kvuli jeho spise filozoficke rovine nez romanove, kde se resi existencialní a moralni hlediska, vice nez u plynouciho privalu saudakauru stretavajiciho se s fremeny, to pak cloveku staci par stranek ze Spasitele, aby mel plnou hlavu. :)
FACEDANCER --- 9:21:49 13.1.2010
???: v originále mi přišel o něco složitější, podobně vystupující ze série
Nemyslím, že je napsaný vyloženě špatně, spíše jinak
pořád výrazně lepší než třeba Stvořitelé Boha

u mě osobně spasitel patří za kacíře a před kapitulu čili na krásné druhé místo co se kvality týká
MARTIK --- 16:43:22 12.1.2010
Se Spasitelem jsem bojoval několik let. Dunu jsem přečetl někdy ve třinácti a byla to pro mně v té době nejtlustší a nejsložitější kniha :) I tak jsem ji zhltal. Spasitele jsem po několika kapitolách odložil a vracel jsem se k němu několikrát.
Přečetl jsem jej až po shlédnutí TV adaptace, která je imho výborná (když pominu triky a toporné herce a pár stovek dalších věcí :)
Na Spasiteli si cením toho, jak Herbert bořil to, co napsal v předchozím díle. Jak se Paula všichni ve vesmíru bojí, jak v jeho jménu zemřelo milióny lidí. Nedá se to téměř číst, ale ty události mně strašně baví.
Z Děti Duny si z příběhu moc nepamatuji, kromě začátku mutace Leta. Ale pamatuji si, že se to četlo výborně. Snad za to může překlad, snad Herbert, ale oči prostě sami pluli po odstavcích. Nikde jsem se nezasekával, věty se dokončovaly tak, jak jsem čekal.
Nikdy jsem si toho u knih nevšiml, ale zrovna tehdy jsem předtím četl Zlatý Kompas (nebo nějaké pokračování), což je fantasy pro děti a i když je to příběhově zajímavé, četlo se mi to strašně špatně. Pořád jsem se tak nějak zasekával.. :) Neumím to líp popsat.
??? --- 15:30:21 12.1.2010
ITCHY: tenhle rozměr tý kniky je skvělej, v příběhu má svý místo atd... jen mi přijde že je špatně přeložená / napsaná. a to hodně...
KALIPH --- 15:27:18 12.1.2010
Mě Spasitel vyloženě bavil a díl od dílu mi přijde, že kvalita stoupala - Kapitola je u mě top.
ITCHY --- 15:21:30 12.1.2010
MISON: spasitel byl logicky celkem slabší, neb musel nějak překlenout k dětem duny
nicméně já bych ho neposuzoval přísně, podle mě se v něm krásně ukázala negativní tvář moci a paul zde představoval l vysloveně záporáka, aspoň můj pocit
tedy pokud se chtěl herbert odpoutat od kladného hrdiny kterého vytvořil prvním dílem a nastolit prostředí pro pozdější události ,spasitel splnil dokonale svůj úkol
??? --- 15:16:44 12.1.2010
MISON: Spasitele Duny jsem dokázal přečíst jedině okamžitě po přečtení Duny, dokud byla čerstvě v paměti a docházely mi souvilosti. V tu chvíli to byla ještě jdoucí kniha :)

Nějak nechápu kde se v té sérii Spasitel vzal, je to prostě divná kniha. Je taková i v originále? Čtu jen česky, tak nemůžu posoudit...
MISON --- 15:08:40 12.1.2010
Tak jsem po velmi dlouhe dobe docetl Spasitele duny. Bylo to pro me ze zacatku trochu utrpeni a tak sem to na delsi dobu odlozil. Druha pulka rozhodne lepsi. Ale stejne se mi to zdalo takovy nejak zvlastne slaby. Nevim jestli to bylo prekladem..nebo necim jinym.

Nicmene pred par dny jsem zacal s dalsim dilem - Deti duny. A musim rict, ze to hltam stejne jako prvnil dil Duny onehda. Mistrovinka. Napinavy, mnohem lip napsany nez ten Spasitel (ze by fakt preklad i kdyz to delala stejna baba?). Pribeh dostava mnoho novych rozmeru, promakanost je videt na kazdym odstavci...

Je to pozitek ta duna :)
GULDUR --- 16:57:21 9.1.2010
škoda že to nakonec nevzal Neil Blomkamp...District 9 byl senzační silnej film..no jo, to bychom chtěli asi moc, stejně jako nakonec nevzal Pascal Laugier Hellraisera..
MARTIK --- 18:18:31 5.1.2010
z moviezone.cz:

5.1.2010 17:45 - Duna má režiséra

Ano, dalšího. Původně měl novou verzi Duny režírovat Peter Berg, ten ale minulý rok z pozice odstoupil a nechal jí volnou pro podobné šílence. A někdo takový se samozřejmě našel. Jmenuje se Pierre Morel a ačkoliv vám samotné jméno zřejmě nic neříká, tenhle člověk má na svědomí jeden z našich (nej)oblíbenějších filmů předminulého roku: 96 hodin (Taken). Takže Morel rozhodně akci umí, chtělo by se dokonce říct, že podobně jako Berg. Navíc má v hlavě nápady, což se dneska cení. Kvůli Morelovi už se hledá i nový pisálek, který by Dunu narozdíl od prvního scénáře Joshe Zetumera (Quantum of Solace) více přiblížil knižní předloze Franka Herbera z roku 1965. Morel se tedy hodlá zavděčit především fanouškům originálu. Je to jeden z režisérských talentů, na jehož další film se těší skoro každý a čeká, co Morel předvede. S Dunou to nebude mít snadné, to víme už teď. Co si o téhle volbě myslíte vy? Podělte se v komentářích!