Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
s detmi a pro deti ...tvorba, volny cas, rodicovstvi, cinnosti, vyroba, uceni, vychova
MILAZAJICEK
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MARKYSHA --- 12:44:21 31.3.2015
MALKE: ale tak Tonda by se důkladně optal, kde bydleli, co bylo na pokoji, kolik ten hotel měl pater apod., kdyby to tam nebylo :-) Taky by se samozřejmě zeptal, proč nespali ve stanu, proč nespali v kajutě na moři apod. :-)
??? --- 10:54:16 31.3.2015
???:
MALKE: posuvná pointa je poučná pointa, sakra mobil.
MALKE --- 10:51:25 31.3.2015
???: Tak. Mobil mě zestručnil až příliš, pohříchu na úkor srozumitelnosti. Když jsem mluvila o pohádce, myslela jsem jednak spíš na užitnou funkci než na definici útvaru ("pohádka před spaním" může v reálu být i dobrodružné vyprávění), jednak na pohádku moderní, která onoho realistického vyprávění může obsahovat nemalé množství (koneckonců, kdyby se nějak rozvedlo vládnutí moři, po kterém jsem - taky - volala, už z toho může být pohádka plnokrevná).

Nicméně jednoduše (byť nikoliv stručně) -

Toto je (relativně) v pořádku: Jednoho krásného dne se Bambin s maminkou vypravili na dovolenou. Na velikou dovolenou, na kterou letěli opravdickým letadlem! Páne jo! To bylo radosti, letadla znal Bambinek jen z obrázků či z pohádek a teď sám nastupoval do jednoho z nich! Protože byl ještě malý, seděl mamince na klíně. A koukal z okna zem a ta byla menší a menší, jak se letadlo vznášelo, až zmizela úplně a viděl už jen mraky. Letěli vzduchem jako pták! Tedy, jako trošku větší pták. To byla krása! Bambinovi se to moc líbilo!

Je to trochu stručný, radši bych viděla fakt samostatný příběh o letadle, ale já nejsem autor, že. Na rozdíl od některých mně se líbí ty výkřiky, bezvadně by se to četlo (+ přirovnání k ptákovi, jakkoliv je pro dospělého ohrané), El i Beno milovali v tomhle věku divadelní emoce "jé! to je OBROVSKÝ bagr! PA-RÁ-DA!".

A tady přichází problém: Na dovolené se ubytovali v hotelu u moře.
- Vidím v tom naprosto zbytečný vstup "dospělého" světa, který si uvědomuje, že bylo "nejdřív něco - potom něco - v důsledku jsme seděli na pláži u moře". Zdržuje to a vytrhává z toho "dětského modu", který vidí letadlo jako ptáka a dospělých, kteří se vylekají všemocného dítěte-vladaře.

Sečteno a podtrženo: čert vzal prsíčka, i když se mi z nich kroutí palce u nohou, dejme tomu, že nejsem cílová skupina. Jako nástřel, hrubý náčrt, to není marné. Je to docela obratné a nemůžu říct, že bych v tom neviděla určitý potenciál. Ale bylo by s tím strašné, ale opravdu strašné práce...
??? --- 10:11:30 31.3.2015
MALKE: vlastněné se v tom motaji tři zanry. Realistické vyprávění tě zivota, u kterého děti milují detaily, i když nakonec se toho tam ani moc neudeje. Pak příběh s posuvnou pointou, která tady trochu hapruje. A pokud tomu měla být pohádka, tak te je tady nejméně ze všeho.
MALKE --- 9:51:52 31.3.2015
MARKYSHA: já bych klidně napsala dva texty, zvlášť o letadle a zvlášť o pláži, ale tohle je zkrátka o všem a o ničem. Tonda těmi dotazy naprosto přesně vystihl, co mi vadí! asi mi jsou tři...:-D
MARKYSHA --- 9:29:57 31.3.2015
MARKYSHA: akorát měl hromadu doplňujících dotazů typu Jestli mělo letadlo vrtuli, jestli Bambin seděl u okýnka, jestli jste viděli pana pilota, jestli jste viděli kraba, jestli jste viděli ryby, jestli Bambin kopal na pláži velikou díru apod.
MARKYSHA --- 9:27:25 31.3.2015
EUCHENIE:no vida a Toníkovi se to líbilo celý a musela jsem to číst třikrát za sebou - my se totiž za měsíc taky chystáme na dovolenou a jeho to hrozně zajímá.
??? --- 8:38:17 31.3.2015
EUCHENIE: mému synovi by možná připadala zábavná pasáž o letadle, protože je má rád, ale asi by to na něj celé bylo už moc infantilní, moc plné citoslovcí a takové podbízivé (je mu 3,5 let, ale ani mladšímu jsem mu nečetla takové věci, sama to nemám ráda).
Na druhou stranu, za moje dítě klidně víc reálií, on to miluje.
Mně nicméně vadí ta pointa, v životě bych nezavolala na dítě, aby šlo na prsíčko, ani kdyby to bylo mimino.
KAIRRA --- 7:19:39 31.3.2015
EUCHENIE: přidávám se k Malke.. na me mě je tam strašně strašně moc vykřičníků na příliš jednoduchý děj. Jako, umím si živě představit, že to i s těmi vykřičníky vyprávím jako motivační povídačku při cestě do schodů (jednu dobu jsem vymýšlela tzv. čtyřpatrové pohádky), ale v té psané podobě je to hrozně jakoby nepřirozené..
MALKE --- 7:15:27 31.3.2015
MALKE: (a vím, že odpovídám na něco jiného, ale literaturu volí v tomhle věku rodiče, tak proto;-) )