Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Přírodní katastrofy - zamětřesení, záplavy, bouře...
ECLIPSE
Přírodní katastrofy - zemětřesení, tornáda, záplavy, požáry... - kde, kdy, jak.

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
HYNEK --- 18:28:18 30.12.2004
ECLIPSE: jj, to sem cetl taky. to ze prijde zemetreseni vedeli udajne tri hodiny predem, jenze se to nepovedlo dotlacit do medii, na prislusna mista, protoze na to proste neni system...
ECLIPSE --- 17:49:55 30.12.2004
Někde v MF jsem se dočet, že jediný stát v té oblasti, který měl systém varovnání, bylo Thajsko, jenže prostě nebylo tak rychlý aby to stačilo na evakuaci. Nevím kolik měli v Thajsku času, ale asi míň než na Cejlonu. Vladní činitelé uznali, že situaci absolutně nezvládli.

U nás taky začali všude přidělávat nový rozhlasy a sirény až po 11.září a pokračovalo se dále po útocích v Madridu. Varování před povodněma jsme zavedli až po povodních... Takže si myslím, že i když u nás je na to peněz relativně dost, tak se taky začalo až "po".
VIR_KENNY --- 16:59:19 30.12.2004
LIDOVKY CZ

Hrozba dalších tsunami vyvolala paniku


Zdroj: Foto ČTK

DILLÍ/KOLOMBO/BANGKOK 30. prosince 2004 | 10:33 Úřady na východním pobřeží Indie a na Srí Lance dnes varovaly před dalšími tsunami. Vyzvaly také obyvatele, aby opustili pobřeží. Jakmile se ozvaly poplašné sirény, lidi v Indii zachvátila panika. Další asijské pobřežní státy se k varování nepřipojily.

• OSN očekává až 100 000 mrtvých
• Z thajské pláže udělalo tsunami bojiště
• Tsunami zničily korálové útesy

Úřady v indickém svazovém státě Tamilnádu a Kérala před případnou další katastrofou varovaly poté, co Andamanské a Nikobarské ostrovy v Bengálském zálivu zasáhly další otřesy. Poplach platí i pro zmíněná souostroví.

Obyvatelé indického východního pobřeží začali oblast překotně opouštět. Srílanská armáda vyzvala místní obyvatele, aby nepodléhali panice.

Američané nebezpečí vyvracejí
Americký geologický ústav nicméně oznámil, že v oblasti žádné větší pozáchvěvové vlny nebyly registrovány a že ani dnes nebyly zaznamenány dostatečně silné otřesy, které by tsunami vyvolaly.

Podle hongkongské seizmologické observatoře došlo nedaleko pobřeží indonéského ostrova Sumatra v 5:18 místního času (středa 22:18 SEČ) k podmořským otřesům o síle 5,7 stupně Richterovy škály.
Záchvěvy pocítili také obyvatelé Thajska a Barmy.

Podle seizmologa Johna Minsche by tsunami mohlo způsobit zemětřesení o síle minimálně 7,5 stupně Richterovy škály. Následné záchvěvy po sobotních otřesech o intenzitě téměř devíti stupňů ale od neděle nebyly nikdy silnější než 7,1 stupně. Thajské a barmské úřady proto také žádné varování před ničivými vlnami nevydaly.

Indické úřady připustily, že poplach vyhlásily hlavně z preventivních důvodů na území, které bylo již předtím zasaženo. Podle očitých svědků zněly na pobřeží Tamilnádu sirény a lidé začali do vnitrozemí prchat pěšky či v autech a autobusech.

"Skočili jsme do náklaďáku a odjeli jsme. Nevíme, kam máme jet a kde strávíme noc. Vzali jsme jen trochu oblečení a nechali za sebou veškerý majetek, všechno, co jsme měli. Úřady nevědí, kdy se budeme moci vrátit zpátky," řekla čtyřicetiletá žena z východní Indie.

Ničivé zemětřesení u indonéského ostrova Sumatra způsobilo v sobotu mohutné vlny, které zdevastovaly pobřeží mnoha zemí jihovýchodní Asie. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přinutila přírodní pohroma přibližně pět milionů lidí, aby opustili své domovy. Z toho tři miliony osob přišly o střechu nad hlavou v Indonésii, která leží nejblíže epicentru sobotního zemětřesení.

čtk, il
DAVOSH --- 16:39:13 30.12.2004
RAVENUN: Tak tomu ja teda nerozumim, protoze maji jinou spolecensko kulturni rovinu, mame pomat pozitivnim myslenim a uvedomenim? Za pozitivni mysleni si nikdo leky nekoupi a z uvedomeni se nikdo nenaji...hodne zvlastni prispevek
NUFINKA --- 16:17:08 30.12.2004
??? --- 15:22:30 30.12.2004
Ac nerad....myslim, ze to cislo, ktere bude odpovidat poctu mrtvich bude mozna i vice nez 200.000
OMAMBEA --- 14:59:17 30.12.2004
kam se daji posilat smsky?.o)abych prispela.o)
ZELINKA --- 14:52:34 30.12.2004
NUFINKA: ach jo :o(