Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
ANDRASTE --- 22:29:20 23.12.2015
STRYX: Už se na obě knížky těším. Budu pak potřebovat podpis. :)
STRYX --- 17:25:46 18.12.2015
Pár týdnu zpět vyšla u Arga druhá Holdstockova kniha z cyklu příběhů z lesa mytág Lavondyss. Jako knihu předchozí jsem ji doprovodil vnitřními ilustracemi.

Tématicky jsem tentokrát pojednal hlavní ilustrace jako dva pohledy na příběhovou smyčku putování Tallis. V prvním rozevíra předivo příběhu a z pólu bdělého světa v horní části je tažena směrem k jádru zápletky v zemi ptačího ducha jež svým vstupem - rozhrnutím vytváří. Jelen je presexualní průvodce zvířecko instinktuální povahy a a shlíží na její iniciaci. Kruh masek reprezentuje různé mody vnímání. V druhé části je smyčka převrácena a směr pohybu, který byl původně sestupem do hlubiny je pojat jako vzestup nutný k rozřešení ptačího traumatu na zobrazenému jako siluety na pozadi. Vrchní část smyčky postupně ztrácí formu a rozpadá se jak prochazí druhým pólem v bezčasí prvotního lesa. Tam kde Tallis předivo rozevírala, tam je do něj nyní vpletena. Její oči jsou zavřené v souhlasu s osudovostní dynamikou. Falické totemy drží původní rysy masek, reprezetují dospělost formy.


[http://www.strixovo.cz/pictures/lavondyss01.jpg]

[http://www.strixovo.cz/pictures/lavondyss02.jpg]

[http://www.strixovo.cz/pictures/lavondyss03.jpg]

[http://www.strixovo.cz/pictures/lavondyss04.jpg]

[http://www.strixovo.cz/pictures/lavondyss05.jpg]
STRYX --- 9:39:06 2.10.2015
Daroval jsem nekolik obrazu Diakonii. 3.11.2015 v 18.30 probehne na Novomestske radnici beneficni aukce. Vytezek pujde na humanitarni a rozvojovou cinnost. Kdybyste si tam chteli poridit nejaky obraz (at uz muj ci cizi) nebo se proste jenom dobrocinne zangazovat, nevahejte :o)

Benefiční aukce uměleckých děl - 2. ročník - DIAKONIE ČCE
http://www.spolu.diakonie.cz/co-se-prave-deje/akce/beneficni-aukce-umeleckych-del-2-rocnik/

katalog:
http://www.spolu.diakonie.cz/res/data/016/002005.pdf
STRYX --- 8:34:11 8.9.2015
Vyrenderoval jsem v highresu 10K+ jeden z fraktalu a budu ho tisknout na platno do 100x50 cm. Svetly ramecek je presah. Kdyby mel nekdo zajem, ozvete se mi, nechal bych jich udelat vic.

[http://www.strixovo.cz/pictures/frx0101_jpg.jpg]
STRYX --- 8:25:29 8.9.2015
DELLAMORTE: Urcite. Dam vedet az pojedu do Brna :o)
DELLAMORTE --- 11:28:17 4.9.2015
Já teda koupil i když jsem nevěděl kdo to ilustroval a nelituju! Tak kdyby ses pohyboval někdy v Brně tak bych si taky poprosil o podpis :)
STRYX --- 11:25:12 4.9.2015
MAEDHROS: Diky :o) Podpis mas u me :o)
MAEDHROS --- 15:18:19 2.9.2015
Nebudu lhát - doesn't FEEL like Holdstock. (Čistě subjektivně vzato.)
A svým způsobem je na tom zajímavý právě to, v jak ostrým kontrastu k mýmu Holdstockovi to je. Ne že by to bylo nedostatečně temné, ale je to temné tak nějak estétsky. Vidím v tom to id ale jenom jako abstraktní koncept - cejtím z toho superego...:-)
Ale strašně se mi to líbí.
A v žádným případě si nemyslím, že by tohle pojetí bylo nějak míň validní, ostatně, Holdstock svoji analytickou rovinu má.
Koupi plánuju a výhledově budu chtít podpis a věnování...:-)
STRYX --- 11:39:42 2.9.2015
YMLADRIS:
Myslim, ze to vnimam na zaklade typoveho akcentu te dane knihy. Holdstock je pro me proste prilis vyhraneny na to, abych ho cetl jinak. Na poli fantasy to mam podobne treba s Ursulou Le Guinovou a cyklem Earthsea, kterou (mozna prekvapive nebot je o dost analytictejsi) vnimam jako Holdstockovi nejblizsi. Myslim, ze oba vychazeji z autoru jungianske vetve a vytvareji v pribehu tak silnou a kvalitni archetypalni strukturu, ze odtlaci vne teziste knihy ostatni formalni partikularity. Paradoxne kdyz bych je srovnal treba s TH Whiteovym Once And Future King, ktery by clovek ocekaval, ze bude podobne archetypalne nadupany, tak proste neni protoze i kdyz jsou to Artusovske formalni kulisy, tak jde o socialne konstruktivistickou kritiku tvari v tvar osvicenemu humanistickemu idealismu. Proto me treba Whiteuv Artus drti a desi daleko vic nez Holdstockova Tallis.

Ale nejspis je to do velke miry individualni podle osobnich besu. ;o)
STRYX --- 11:00:38 2.9.2015
MYKO: Jasne :o)

CORNHOLIO: Dekuji, moc si Tveho uznani vazim. Dekuji take za Tvuj nazor, rozumim mu a beru v potaz. Co se tyce te ornamentality jsem ale trochu jineho pohledu. Pokusim se ve zkratce vysvetlit.

To, ze jazyk nevedomi je bezpochyby dramaticky odlisny od jazyka vedome casti psyche neznamena, ze se jeho obsahy nutne museji vzpirat popisu. Je evidentni, ze v nem existuji rozlisene vyznamy a ze funguji v ramci komplexni site vzajemnych vtahu a dynamik. Z praktickeho hlediska existuje rada zpusobu jak s nimi nakladat napriklad symbolickou atributaci, poetickym metaforickym vztahovanim nebo pomoci primarnich konceptu, ktere tvori zakladni vrstvu mechanismu rozlisovani. Ta se odehrava na poli topologii, kontinuit, diferenci, rytmu, expanzi atd.

Mam za to, ze adekvatem toho posledniho pristupu je ve vytvarne tvorbe fenomen ornamentu a myslim, ze neni nahodou, ze byl v umeni akcentovan prave na prelomu 19 a 20 stoleti ve smerech obracejici se ke korenum narodni identity ve folklornim odkazu. Zatimco u nas byla vyraznym nositelem Secese v anglii slo o hnuti Arts and Crafts. Mimochodem v ilustraci k prvni knize uvadim primy odkaz na jeho vudci postavu Williama Morrise, skrze typologii architektury anglickeho domu, kterou v te dobe vytvoril. Morris krome extenzivniho badani na poli dekorativniho ornamentu se venoval i mytologii a napsal radu del jako Wood Beyond the World ci The Story of the Glittering Plain a dalsi, ktera sam ilustroval, a o kterych se domnivam, ze je Holdstock mel nactene, nebot je (nebo jejich zdrojove legendy) ve svych knihach cituje. Dalsimi soucasniky, kteri ilustrovali podobny typ literatury byli treba Sidney Sime, ktery ilustroval lorda Dunsanyho, Aubrey Beardsley, ktery ilustroval Malloryho Artuse, Kay Nielsen nebo Arthur Rackham, ktery ilustroval Wagnerova Siegfrieda. Pri rozhodovani o pouzite forme jsem se snazil jit ve slepejich techto svych velkych vzoru a myslim, ze ma volba byla v tomto ohledu opodstatnena.