Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Nietzsche & Schopenhauer - filosofujeme kladivem !
WHITESCORPIO
Mluvim k vam, drazi bezverci, k vam kdoz lamete kridla andelum a hledate cestu, jak prekonati sama sebe ... zde neni trh, ani misto narku ! ... bodnete do vosiho hnizda, zde se filosofuje kladivem !
WhiteScorpio

Nastenka: Dilo Shopenhaurovo a Nietzscheho, Vase hodnotne prispevky Anketa: pojetim sveho zivota predstavuji spise ...

Spratelene kluby:

Martin Heidegger - bytnost, bytí, čas a nicotnění

KLASICKÁ FILOSOFIE (od starověku po současnost)=náměty,otázky,debaty=

ATEISMUS a nevíra v posmrtný život

Křesťanství -- DEBATA a filosofování.

SMRT

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
ONEIROS --- 11:22:09 27.5.2005
ACID_01: Spojováni Nietzscheho s fašismem bývá velmi často připomínáno, ale faktem je, že mají společného velmi málo (samotný nacismus měl k Nietzschemu zvláštní ambivaletní vztah,jak už naznačil WHITESCORPIO). Tebou vágně naznačený, použitý a definovaný pojem "nadřazenosti" je toho příkladem.
Nietzschemu nejde o "nadřazenost" rasovou, biologickou (tak jako v nacismus a fašismu), ale jde mu metafyzicky o nad-člověka (Über-Mensch), jenž je na vyšším etickém stádiu než člověk konce 19.století Nietzscheho doby. "Tento člověk budoucnosti", dokáže náležitým způsobem realizovat svou vůli k moci. Jedině on náležitě promyslel svou svobodu a jedná tak, že svou vůli promítá do světa. Osvobozen ode všech a sám, chladně realizuje sám sebe.
Tolik Nietzschce. Samozřejmě, že v Tebou nadhozené otázce altruismus/egoismus je toho více. Existuje spoustu lidí, kteří se tím zabývají a z to různých hledisek (filosofie, psychologie i sociobiologie).
Co třeba se zamyslet, není společensky výhodné chovat se altruisticky?
ACID_01 --- 0:03:44 27.5.2005
spojitost s fasismem (potazmo jakysi kult "nadrazenosti") nepochazi z me hlavy, vice lidi mu vytykalo, ze jeho dila/smysleni polozila zaklady prave zmineneho fasismu. Tohle je podle me stejna situace jako u Marx a Engelse, jenz jsou mnohdy automaticky povazovani za iniciatory vsech komunistickych zlo-praktik, ale to je uz jine tema...

Zamyslim-li se nad tim ciste logicky, jednoznacne mne vyplyva urcita davka "sobeckosti", jenz jsou "Ti slabsi" zasazeni... celkova spolecnost vstipuje do populace, ze silni (zdravi, schopnejsi, chytrejsi, doplnte si co chcete...) musi pomahat slabsich, jelikoz je to tak spravne. Ale nikdo se uz nepidi za principem, proc je to spravne tak a ne opacne. Opet odbiham k citaci Nietzscheho: "Nemuzu plytvat soucitem na slabe, je to nemoralni. Musime podporaovat silne." To se mi zda tak z poloviny pravdive, jelikoz pokud budou schopní podporovat mene schopné, kdo potom podpori je?

ovsem i pres veskterou nechut ktera z toho muze plynout, je snad geneticky lidem do vinku dano aby meli nutkani slabsim pomoci... Tezko rici odkud to prameni...
WHITESCORPIO --- 23:38:59 26.5.2005
rozhodne bych ten vyrok nespojoval s fasismem ... ostatne vubec Nietzseho jako takoveho, hodne zleho v tom udelala jeho sestra, myslilm ze neni problem se dopatrat pramenu ... samozrejme je v tom vic, spojitost se nabizi s krestanstvim ... altruismus vlastni je jiny nez altruismus krestansky ... nakolik je kdo z nas matka tereza nebo jezis kristus, at kazdy posoudi sam ... pripojuji diky za vyzivne tema k diskuzi !
ACID_01 --- 20:44:56 26.5.2005
Jednou Nietzsche prohlásil, že altruismus je jen egoismem slabých. Máte pocit, že je to jen fašistický pohled na svět plných "pánu a kmánu", nebo je v tom něco víc?
WIREBORNE --- 17:47:13 1.4.2005
IMZMETECH --- 19:32:36 31.3.2005
google vole.
WIREBORNE --- 10:32:22 31.3.2005
Není to někde na webu sepsaný?
IMZMETECH --- 21:26:01 30.3.2005
tam tomu bylo dano filosoficke rozhrani spise argumentem, ze clovek je dominantni druh, tudiz se muze svobodne rozhodovat, co bude travit a co ne, nebo kam bude co vkladat.. .
kazdopadne slo o nemene humornou zalezitost /kterou "světový vědecký fekalismus" asi pravdepodobne je/ a tezko psat ze ktere teorie vychazel on, jestli vubec z nejake..
WIREBORNE --- 10:38:05 29.3.2005
Myslíš "světový vědecký fekalismus"??
IMZMETECH --- 3:20:13 28.3.2005
myslim, ze i zpusob jeho smrti, alespon naznakem objasnil jeho nazor na chod veci, potazmo zivot, potazmo kontrolu, nadvladu nad necim, tudiz i jeho "viru".

nedavno mi ho jeden kamarad trochu/dost vzdalene pripomel, obhajovanim takzvane teorii "prdele" protoze podle nej, se naprosto vsechno /v nasem svete/ toci kolem tohoto magickeho otvurku.

klub by mel byt.