Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Nietzsche & Schopenhauer - filosofujeme kladivem !
WHITESCORPIO
Mluvim k vam, drazi bezverci, k vam kdoz lamete kridla andelum a hledate cestu, jak prekonati sama sebe ... zde neni trh, ani misto narku ! ... bodnete do vosiho hnizda, zde se filosofuje kladivem !
WhiteScorpio

Nastenka: Dilo Shopenhaurovo a Nietzscheho, Vase hodnotne prispevky Anketa: pojetim sveho zivota predstavuji spise ...

Spratelene kluby:

Martin Heidegger - bytnost, bytí, čas a nicotnění

KLASICKÁ FILOSOFIE (od starověku po současnost)=náměty,otázky,debaty=

ATEISMUS a nevíra v posmrtný život

Křesťanství -- DEBATA a filosofování.

SMRT

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
YYUGH --- 17:04:14 5.10.2012
Kdo nechce vidět na člověku to, co je v něm vysoké, pátrá tím bedlivěji po tom, co je v něm nízké a povrchní. A prozrazuje tím sám sebe. (Mimo dobro a zlo)
YYUGH --- 17:02:38 5.10.2012
Pro mě zarathustra byl nejvíce výživným z jeho děl ... Ale je to o názoru, ne každému tohle sedne. Je pravda, že ze začátku jsem Zarathustru vnímala jako výplod jeho ega, které chce plivat a kopat kolem sebe, (z)ničit všechno "nadčlověkem" ... Ale čím víc jsem měla za sebou stránek, tak tím víc jsem chápala (nevím, jaké je přesné pojetí, proč vznikl), ale osobně chápu Zarathustru, že se stal jeho vlastní samotou a úkrytem před tím vším zlým, čím sama společnost je ...
??? --- 10:12:20 5.10.2012
začal jsem číst Tak pravil Zarathustra, no nepříjde mi to zatím tak výživné, jako Mimo dobro a zlo. /just saying/
YYUGH --- 20:40:10 4.10.2012
Každý hluboký myslitel se obává více pochopení, než nepochopení. Tím druhým trpí možná jeho ješitnost, tím prvním však jeho srdce, jeho soucit, který vždy říká: "Ach, proč to i vy chcete mít, tak těžké jako já?"
F. Nietzsche - Mimo dobro a zlo
LOBOOMF --- 14:48:12 3.8.2012
ENKIE: Jo to je dobrej citát, a vlastně ti říká to nejdůležitější co musíš udělat: Jít svou cestou a všechno s čím se nesetkáš nechat vodě, to funguje jak v informacích který dostaneš zprostředkovaně, ať už přes kamarády nebo media (TV Nova například...) a nejdůležitější je si k věcem najít svojí cestu, potom můžeš říkat že je to pravda co oni říkali, nebo třeba zjistíš že to tak není :-)
ENKIE --- 9:06:23 2.8.2012
LOBOOMF: Mne se libilo tohle z Vule k moci. Vystihuje to spise Nietzscheho vlastni bezutesny zivot nez ideal nadcloveka:


Když nedojde ke konečné explozi s rozbitím všech pout lásky a morálky jedním rázem, pak takový duch zakrní, zmenší se, stane se zženštilým. Opak je dost špatný, ale pořád ještě lepší: trpět svým okolím, jeho chválou i hanou, být raněným a nemocným, ale neprozradit se, nedobrovolně a nedůvěřivě se bránit lásce svého okolí, učit se mlčení, třeba tím, že se skrývá za řečí, tvořit si koutky a nerozluštitelné samoty pro okamžiky oddechu, slz, sublimní útěchy – až máme nakonec dosti síly říci: „Co je mi po vás?“ a jdeme svou cestou.

HAROLD --- 19:56:14 23.10.2011
LOBOOMF: Taky mi bylo 15. Užívej. :)
DESTINYX --- 18:13:33 23.10.2011
FN si sam sobe nekdy odporuje, tim jak se sam snazil zit stridave podle appolinskeho a dionyskeho pristupu.
Nez bych se pustil do interpretace jednotlivych del, je dobre precist si nazor nekoho kdo precetl celeho FN pokud mozno v nemcine a vypada to, ze mu rozumi. Idealne Koubovu knihu Nietzsche, Filosoficka interpretace.
Nietzsche, filosofická interpretace - Pavel Kouba | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
http://www.kosmas.cz/knihy/133046/nietzsche-filosoficka-interpretace/
LOBOOMF --- 15:51:46 23.10.2011
JACOB: Díky za připomínky, vážím si jich. Je pravda, že nejsem opravdu chodící encyklopedie, ale je to můj přístup k němu, neříkám a ani jsem nikdy netvrdil že se 100% s Nietzchem ztotožňuju. Jo a s tím nadčlověkem je to jak říkáš ty i jak to myslím já, je to sice "mýtus" ale je to hodno vyzkoušet, nebo se alespoň o to pokusit. Jo a s věčným návratem to nemá taky nic společnýho, to je prostě věc kterou jsem zakusil a které věřím, každej může věřit v to co chce, takže díky za připomínky. Jo a četl jsem skoro polovinu jeho díla.
JACOB --- 11:10:58 21.10.2011
LOBOOMF: Jenom par bodu k tomu cos napsal

1) Snad si cetl i Nietzscheho ostatni dila predtim, nez si se dal do Zarathustry, protoze bez nich je to prakticky nemozne pochopit spravne

2) Ten nadclovek je trochu komplikovany. Nevim jestli sis vsiml, ale on sam Nietzsche ho v Zarathustrovi sam opousti, pracuje s nim prakticky pouze v prvni knize a pozdeji uz temer vubec. Je tam zasadni prechod mezi ideou nadcloveka k ideji vyssiho cloveka (v dalsich knihach Zarathustry), coz ma prave neco ilustrovat.. Necham na tobe zjistit co :)

3) "někdo nebo něco změní tenhle hnusnej tok událostí" .. To neni vubec Nietzscheovske uvazovani :) Viz amor fati. Takle se k tomu pristupovat imho moc neda

4) S tim poslednim/prvnim zivotem. Jestli narazis na ideu vecneho navratu, tak ta, temer urcite, neni myslena fyzikalne. Je to idea, ma ilustrovat "nesmirnou zatez" (odkaz na Radostnou veda), ktera je rekneme "testem" tveho soucasneho zivota. Nietzsche miloval zivot, to rozhodne, ale myslim ze byl hodne daleko tomu postulovat nejake zivoty dalsi

5) Tys cetl Nietzscheho v anglictine? Inu, snad, mozna.. Na nasi fakulte se anglictina nepovazuje za vyslovene idealni jazyk pro kontinentalni filosofii a mnohem radeji bych doporucoval bud samozrejme nemcinu, nebo i cestinu.