Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Jung - život, dílo, souvislosti, přesahy, ...
YMLADRIS
Oslovilo vás něco z Junga? Projevují se jungiánské motivy nějak ve vašem životě? Je pro vás užitečná teorie archetypů? Doporučíte knihu s Jungem či jungiánstvím související?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SCHWEPZ --- 13:05:06 24.9.2012
Nebo tento výbor je docela čtivý a zajímavý

Duše moderního člověka - Autoři / Jung Carl Gustav - Nakladatelství ATLANTIS
http://www.atlantis-brno.cz/inshop/autori/jung-carl-gustav/duse-moderniho-cloveka-1.html

je to v pdf na uložto
SRNECEK --- 12:52:35 24.9.2012
DARJEEL: To mě nenapadlo, vzhledem k velkému množství dostupných knih v češtině. Ale i tak pochybuji, že přečtu vše, co bylo přeloženo...
DARJEEL --- 9:30:38 24.9.2012
SRNECEK: veškerou tvorbu přečte jen ten, kdo umí dobře německy, v češtině existuje jen (podstatná) část díla.
KASTA --- 6:46:22 24.9.2012
SRNECEK: Já bych začal asi Výborem z díla I + II. Ta jednička je nudnější, ale doporučuju vydržet. Dvojka je výživná a pak už sám uvidíš, jestli budeš číst ještě dál...
SRNECEK --- 23:46:51 23.9.2012
Ahoj, mohl by mi někdo doporučit zásadní díla Junga, jež bych měl přečíst? Pochybuji, že za celý život přečtu jeho veškerou tvorbu, tak bych rád byl seznámen s tím nejvýznamnějším, co napsal...
NOXNOCTIS --- 22:46:17 19.9.2012
BAGHICEK: Kdysi jsem četl sci-fi, jmenovala se Hyperion. Mělo to asi tři díly a s odstupem času musím říct, že to rozhodně nebyl žádný zázrak, ale četlo se to docela dobře... Tam jednu z hlavních rolí v příběhu hrálo "Jádro" což byla svého druhu kolonie AI a v jedné části toho dost komplikovaného příběhu se odhalovala povaha toho společenství umělých inteligencí pomocí příměru založeného na jedné z primitivních simulací života z kybernetické doby bronzové.

Trochu modernější simulace je zde http://www.youtube.com/watch?gl=US&feature=player_embedded&v=eymho1qRqK4. Viděl jsem video s prezentací, kde autor komentoval to, co simulace přinesla, což bylo:

* Nápadně se shodovala se skutečností kdy se objevovaly "tvary", které hejna v přírodě pravidelně zaujímají, když reagují na různé situace ve vnějším prostředí. Těch tvarů není nekonečné množství, ale je jich jen několik.
* byla založena na aplikaci triviálních pravidel
* výsledekem uplatnění těchto pravidel bylo velmi komplexní chování hejna

Ono to taky může být tak, že to co my nazýváme archtypy jsou prostě "tvary" dané kompozicí pravidel dle kterých počítá hlubší část našeho mozku. Mozek je masivně paralelním systémem a tak simulace jeho chování není (v principu) zas až tak vzdálená simulaci velkého hejna ryb.
NO a naše pojmová logika je nadstavba nad těmi dynamickými procesy, které porcházejí různými tvary, tak jak to částečně a v omezené míře postřehnul Jung.
DARJEEL --- 16:09:16 19.9.2012
BAGHICEK: to bychom spíš mohli nadefinovat to, co myslím imaginací, ale dostali by jsme se nahony do ot od jungiánské psychologie. Pro mě není mozek konstituční činitel, ale spíš filtr, který umožňuje specifické úkony ala rozebrat vesmír na prvočísla, je to filtr, který nás oddaluje od Zdroje :)
A rozhodně to není něco, z čeho vychází imaginace, spíš takový selektor, aby jsme nebyli zahlceni "zbytečnými" vjemy.

A proč by neměli mít zvířata kulturu, pocity nebo estetické cítění? To že si to myslela banda nějakých lidí a troubila to do světa neznamená, že si to pak myslí všichni... nebo že to je krok zpět pro vědu :o)

Znáš lemčíky? A Cílka? A co Jan Tleskač?

Lemčíkovití - Wikipedie
http://cs.wikipedia.org/wiki/Lem%C4%8D%C3%ADkovit%C3%AD
Satin Bowerbird (Ptilonorhynchus violaceus) | the Internet Bird Collection
http://ibc.lynxeds.com/species/satin-bowerbird-ptilonorhynchus-violaceus
BAGHICEK --- 13:24:19 19.9.2012
DARJEEL: no jasne, rada brousim vsude mozne a omylem jsem doputovala sem a neco me tu zaujalo. Vnimam nesoulad mezi spojenim kultury ciste se schopnosti imaginace. Imho, imaginace vychazi z prednich mozkovych casti a to je neco vlastniho cloveku. Pokud maji kulturu zvirata, musi pochazet z jine casti mozku a pak taky z toho duvodu nejspis nepochazi z imaginace. A tedy by analogicky lidska kultura vychazela z neceho starsiho nez predni mozek se svou imaginaci. Ale pri pohledu tak nejak od terminologie jungianske a predstavy, ze pod vedomim jsou nejake ty kulturni archetypy a jeste hloubs osobni a pak jsou nejake ty vlastni zdroje.. pak je mozny dojit k necemu fundamentalnimu asi jenom kdyz se znovu zformuluje, co to tedy kultura je. Me pripada, ze kdyz se predstava, co je kultura, strihne jenom ciste pres imaginaci a jungianskou predstavu o psyche, tak nejvetsi cast o prapuvodu kultury zhltne prirozena vlastnost cloveka reagovat na ztratu zvysenou imaginaci. Proste predem to vypada jako zacykleni. Ale treba je to jenom takove to kdyby :)). Asi mi nezbyva nez smeknout pred tim, ze i jungiansky profesional vidi, ze zvirata maji kulturu. Protoze pro vedu to vypada jako krok zpet.
DARJEEL --- 12:44:38 19.9.2012
NOXNOCTIS: mm, já bych v tom dál nepokračoval, nemám z toho pocit, že by to bylo plodné, zvlášť co se týče Jungových milenek, to prostě buď člověk pochopí ve světle jeho příběhu a učení nebo ne, v tom nemůžu být nápomocný .)

Co se týče zbytku, vidím tam potenciál spoustu témat, které by byly zjaímavé probrat, ale nemám jistotu v motivaci (nás obou) pokračovat v rozhovoru a mít z toho užitek. Mám z toho takový pocit, že o to tu vlastně nejde :) Navíc hodně doplňuješ do toho co jsem řekl své myšlenky, až je z toho úplně něco jiného.
BAGHICEK: já myslím, že to Ymladris docela pěkně shrnula před x příspěvky, když psala Noxnoctisovi. Moje osobní představa jak to je s kulturou je založená na tom, že naše vědomí přichází původně ze snění, imaginace je základní motor transformace vesmíru a kultura je v podstatě imaginační experiment, externalizace vnitřních vizí (a popudů). Imho to není nic nezdravého, ale způsob, jak naložit s energií, která do nás imrvére přitéká. Ale to už je myslím trochu mimo jungiánství.
BAGHICEK --- 11:13:35 19.9.2012
YMLADRIS: vtip je v tom, ze zvirata maji city, vztahy, kulturu.. coz se jeste donedavna popiralo (copak zvire muze mit pocity? ze ano? nebo ze ne?) .. a kdyz se to zkouma po jungiansku, tak zas s odhlednutim od vlastnich projekci, ale skrzeva lidskou subjektivitu.
Ale me trochu pripada, ze to co tu diskutujete jako temata kultury, jsou spis obsahy, ktere vyvstavaji ze strachu a mam za to, ze jsou to proto spis nabozenska temata a nabozenske problemy, ikdyz provazana s kulturou. (tolik ma potreba skatulkovat a skatulkovat :) )