Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Jung - život, dílo, souvislosti, přesahy, ...
YMLADRIS
Oslovilo vás něco z Junga? Projevují se jungiánské motivy nějak ve vašem životě? Je pro vás užitečná teorie archetypů? Doporučíte knihu s Jungem či jungiánstvím související?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
DARJEEL --- 12:44:38 19.9.2012
NOXNOCTIS: mm, já bych v tom dál nepokračoval, nemám z toho pocit, že by to bylo plodné, zvlášť co se týče Jungových milenek, to prostě buď člověk pochopí ve světle jeho příběhu a učení nebo ne, v tom nemůžu být nápomocný .)

Co se týče zbytku, vidím tam potenciál spoustu témat, které by byly zjaímavé probrat, ale nemám jistotu v motivaci (nás obou) pokračovat v rozhovoru a mít z toho užitek. Mám z toho takový pocit, že o to tu vlastně nejde :) Navíc hodně doplňuješ do toho co jsem řekl své myšlenky, až je z toho úplně něco jiného.
BAGHICEK: já myslím, že to Ymladris docela pěkně shrnula před x příspěvky, když psala Noxnoctisovi. Moje osobní představa jak to je s kulturou je založená na tom, že naše vědomí přichází původně ze snění, imaginace je základní motor transformace vesmíru a kultura je v podstatě imaginační experiment, externalizace vnitřních vizí (a popudů). Imho to není nic nezdravého, ale způsob, jak naložit s energií, která do nás imrvére přitéká. Ale to už je myslím trochu mimo jungiánství.
BAGHICEK --- 11:13:35 19.9.2012
YMLADRIS: vtip je v tom, ze zvirata maji city, vztahy, kulturu.. coz se jeste donedavna popiralo (copak zvire muze mit pocity? ze ano? nebo ze ne?) .. a kdyz se to zkouma po jungiansku, tak zas s odhlednutim od vlastnich projekci, ale skrzeva lidskou subjektivitu.
Ale me trochu pripada, ze to co tu diskutujete jako temata kultury, jsou spis obsahy, ktere vyvstavaji ze strachu a mam za to, ze jsou to proto spis nabozenska temata a nabozenske problemy, ikdyz provazana s kulturou. (tolik ma potreba skatulkovat a skatulkovat :) )
YMLADRIS --- 9:23:52 19.9.2012
BAGHICEK: treba zvirata zijici v tlupach, smeckach, .. kde jsou alfa samci atd. a silnejsi pes mrda, coz se cele hierarchizuje a resi dle slozitych "kulturnich" pravidel, ruznych u ruznych zvirecich druhu. Slabsi jedinci maji smulu v pristupu k samicim no ale taky se bez toho nejak holt musi obejit.
BAGHICEK --- 9:19:49 19.9.2012
DARJEEL: Otazka puvodu kultury? Pokud se pustis tim smerem, tak verim, ze to bude plodne :) Libila se mi ted na jednom workshopu jungianske lektorky in-formace, ze i zvirata maji svou kulturu. Ale nevim, co by na to rikala chudak sublimace ;)
LOJZA --- 8:48:45 19.9.2012
NOXNOCTIS: Reaguji nesouvisle na pár tvých myšlenek, pardon. Jen tak, co zarezonovalo.

IMHO, pokud někdo nezahýbá ženě proto, aby ji nepůsobil diskomfort, sublimuje také, jen k tomu má jiné rozumové pohnutky. Dokud tam jsou "hranice" a "zábrany" a "odůvodněné regulační mechanismy", tak to vždycky do jisté míry půjde proti přirozeným pudům toho člověka. Optimální je, když má muž na ženu takovou chuť, že ho ta jeho potřeba prostě nenaviguje nikam pryč. Když mají mezi sebou hřiště, na kterém se oba dokáží najít, užít si, uspokojit se, potažmo v bezpečí jeden o druhého pečovat, tak mají dostatečné podhoubí na to, aby na tom pěstovali další věci - třeba i takové protipóly jako občasné "zdravotní" celibáty.

Nevěřím tomu, že člověk, kterému "brání kulturní programy" nemá šanci. I v našem malém městečku by se dala najít pěkná řádka lidí, kteří šli proti kulturním programům, realizovali své sexuální touhy a zavrhli je leda tak někteří jejich nedozrálí blízcí, kteří do nich pouze naprojektovali svá traumata s obdobnou tématikou. Ty sis v podstatě odpověděl: díky heterogenitě společnosti má člověk vždycky šanci najít komunitu, která má stejné smýšlení, do které zapadne a která ho ocení. Píše se o tom v hromadách knih s new age tématikou... "Tvá rodina nemusí být ta, do které ses narodil.", spřízněné duše, různé zákony rezonance, ale i biblické "Požádej a bude ti dáno". To jsou všechno způsoby, jak uchopit a pojmenovat fenomén, že svět je dost velký pro každého a když si to uvědomíš a nesetrváváš v nějaké patologické situaci, máš dobrou šanci na celkem spokojený a seberealizující život (i po stránce partnera a sexu). Otázka je, kolik lidí je vůbec schopno takovou message slyšet a ochotno připustit, že to tak může být... Different story.


NOXNOCTIS: Ad Jung s milenkami: I Cimrman, ačkoliv nikdy ani v nejmenším ženat, měl u sebe vždycky nějakou tu sténografku ;) To je jako kdybys chtěl po kritikovi umění, aby uměl malovat obrazy ;)
YMLADRIS --- 8:42:35 19.9.2012
NOXNOCTIS: Když prostě odstraníš ty mechanismy, které kontrolují jeho chování, tak to nejspíš povede k jeho sociálnímu vyloučení. Ok, super, dospeli jsme ke shode, toto je to, co se celou dobu snazim vysvetlit: ze kultury si na sebe uvaluji svoje pravidla proto, aby "ti kdo dodrzuji pravidla", rovna se "my" meli ze sebe navzajem pocit bezpeci. Socialni nevylouceni (zahrnuti do My) je pro lidi dulezitejsi nez nejake sebevyjadreni typu muzu spat s kym chci. Kulturni pravidla lidstvo vymýšlí samo, není to virus. Můžeš říct, že se to nekontrolovaně množí (nádor), ale z mého pohledu se to v průběhu času samo reguluje - viz ty svatby; před 100 lety podstatná věc, dnes nepodstatná (máme větší bezpečí, rodina není tak důležitá).

Konkrétně ty dobrovolně přijímáš kulturní pravidlo "v partnerské vztahu neděláme věci, které druhému ubližují". Proč? No máš to zděděný jako křesťan tu svatbu. Chceš mít s partnerkou My. Když bys žil někde jinde v patriarchálnější kultuře ani by tě třeba nenapadlo, že je důležité brát ohled na ženiny city - máš přece 4 ženy a jejich úkol je kušovat. A ony zase přijímají svou kulturní roli a ani je nenapadne být zraněné, že muž má x milenek. Je to muž, neasi.

Čili nevidím zásadní rozdíl mezi tím co formuje tvou volbu (komfort ve vztahu), křesťanovu, arabovu. Kulturní vzorce "jak je vhodne se chovat, abychom meli My".

NOXNOCTIS --- 23:58:21 18.9.2012
DARJEEL: Když Jung tak úspěšně sublimoval proč měl milenky?

Vznik kultury není zapříčiněn sublimací sexuality, ale popřením přirozených potřeb individuálních osobností, které se samozřejmě mohou nejen lišit, ale zároveň i kolidovat s potřebou přežití společenství jako takového stejně jako jedince, který je jeho součástí.

"Podle mě jde sublimovat poměrně zdárně a každý" A která terapeutická škola toto tvrdí? Možná nějaká hodně zakořeněná v křesťanském konceptu. Promiň, ale Tvé tvrzení odporuje reálné skutečnosti, která nás obklopuje, alespoň se mi to tak jeví.
Jedním z jader teorie biosyntézy (a oprav mě jestli se mýlím) je popojení se s esencí, což imho rozhodně nepůjde pokud popřeš své prmární potřeby. ... Kdyby si lidé namísto Boadelovi knihy o Reichovi, přečetli "Funkci Orgasmu", kterou Reich napsal, tak by je to imho postavilo rychle zpátky na zem.

Sublimace je velmi obtížné téma a imhose nedá snadno říct, že Tě nepoškodí, když se praktikuje dlouhodobě, protože to prostě jde proti Tvým zcela přirozeným potřebám.
NOXNOCTIS --- 23:41:41 18.9.2012
YMLADRIS: Kritika nemusí nutně znamenat nenávist nebo přehnanou emocionální angažovanost aniž by jí to ubíralo na ostrosti.

Jak už jsem napsal, v mém případě nejde o to, že bych se cítil jakkoliv osobně utiskován tím vzorcem, na to jsem ho zkoumal dost dlouho, ale to neznamená, že půjdu a skočím do postele s první nebo druhou pro mne přitažlivou ženou, kterou potkám.
Můj regulační mechanismus totiž vychází ze v ztahu k mé ženě. Dost jsem to zkoumal a došel jsem k tomu, že nevidím důvod působit ji diskonfort.

Když se teď od mé osoby vrátíme zpět k té terapeutické situaci, kdy přejaté kulturní programování brání klientovi realizovat jeho bazální sexuální potřeby v rozsahu, který on sám potřebuje.
Ta situace není tak triviální jak ji stavíš, protože ten člověk nežije ve vzduchoprázdnu ale je s mnoha dalšími lidmi provázán vztahy. Když prostě odstraníš ty mechanismy, které kontrolují jeho chování, tak to nejspíš povede k jeho sociálnímu vyloučení. A to je to, o čem mluvím, ty vzorce jsou prostě zakořeněny plošně a je to jako kdyby jsi bojovala s hydrou, když jí usekneš jednu hlavu, tak narostou další tři.
Ono stačí sledovat jak lidé afektivně reagují na sousloví "kultura je nádor" namísto, aby se zamysleli, kde je pointa.

V určitém smyslu společnost (nebo spíš její více či méně homogení podskupiny) reagují jako živá masivně paralelní bytost. S dnešními metodami a dostupnými prostředky už se takové množiny prvků provázaných systémem relativně jednoduchých pravidel dají docela obstojně modelovat a výsledkem jsou překvapivě komplexní vzorce chování celé množiny.

DARJEEL --- 16:32:20 18.9.2012
NOXNOCTIS: tak třeba Jungovo snění je myslím ukázkou sublimace par excellence... viz například červená kniha.
To že nikdo neví jak na to není pravda, stačí se podívat za brány západní kultury, joga, shaolini a spousta dalších myslím našla docela dobré metody, jak sublimovat.

Co se týče původu kultury, tak to bych vstupoval na tenký led, do hloubky jsem se tímto tématem nezabýval ( i když mě docela láka, se na to vrhnout, zvlášť když tu čtu Tvé šťavnaté posty .) A nakonec... není vznik kultury tedy onou (více či méně úspěšnou) sublimací? :)
Otázky co by kdyby moc nezodpovídám, fakt nevím a těžko říct, jestli bychom byli zdravější a co to zdravější znamená (máme deprese, ale bakteriální onemocnění nás už moc neohrožují oproti nějakým indošům, které může skolit kdeco, ale deprese jim nehrozí, je to asi něco za něco, klidně vyraž do lesa, jestli myslíš, že tam čeká štěstí).

Ad "terapeutický fakt" (to je nonsense spojení, ne? :DDD):
Ono je to dialekticky propojený, často je nedostatek nebo vyhýbání se sexu považováno za symptom nebo nějaký neduh. A samozřejmě když se to nezpracovává (nesublimuje se) tak to může vést k problémům... stačí se na to podívat optikou toho, že jedinec má touhu/puzení a neposlechne ho nebo ho nechce slyšet či ho ani nevnímá. Už to mi příjde jako minimálně zárodek nějakýho průšvihu.
Podle mě jde sublimovat poměrně zdárně a každý to více či méně dělá, podle toho taky pak moc nebo málo souloží :)))
Imho si to jde poladit, aby šla ta energie posílat nahoru a nedělala ve spodních patrech neplechu svým nahromaděním. Otázka je, kdo na to má a zvládá to... ona je často spirituální praxe únikem od problému, spíš než rozumně a vědomě zvolenou metodou, kterou chce člověk praktikovat. Nakonec třeba jeden ze somaticky orientovaných směrů v terapii, biosyntéza, to má jako jedno z docela důležitých témat, úniková spiritualita X realizace.

Ale myslím, že je fakt důležitý co píšeš mezi řádky Ymladris, je dobrý si být vědom svých motivací a postojů k tématu, poznat to fakt detailně u sebe, aby ses pak nehonil za nějakou chymérou, která může být ve skutečnosti uvnitř Tebe.
LOJZA --- 13:53:25 18.9.2012
YMLADRIS: prapůvod Voice Dialogue par excellence.