Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Jung - život, dílo, souvislosti, přesahy, ...
YMLADRIS
Oslovilo vás něco z Junga? Projevují se jungiánské motivy nějak ve vašem životě? Je pro vás užitečná teorie archetypů? Doporučíte knihu s Jungem či jungiánstvím související?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SCHWEPZ --- 11:08:24 31.8.2010
ROBERT_MOST: "převrátí pohled na všechno, co dosud napsal"

Převrátí by mohlo znamenat "druhou stranu mince", obrat o 180stupňů a to si myslím - vzhledem k tomu, že německý originál a anglický překlad už nějaký pátek jest znám, že "nehrozí". Spíše bych volil slovo "doplní", možná dokonce spíše "osvětlí".

Stejně jako některé pasáže v jeho knize vzpomínek, kterou formuloval v pozdním věku se svou žačkou A. Jaffé, tak i ve výboru "Duše moderního člověka" uvádí, že měl několikrát velmi palčivé, doslova "introvertní období" (nejsilněji pak mezi lety 1913 až 1919), kdy přišel o valnou část osobních a profesionálních vztahů a stáhnul se do ústranní svého domu na okraji Curychu. Možná si ale tuto ztrátu kompenzoval založením široké rodiny.

Každopádně poté, co se veřejně zastal Freuda, zažíval nelehké období. A pak ještě parkrát. Sám píše, že byl "na hranně psychické nemoci" Možná právě proto, ajk poznával sebe, mohl léčit druhé. Uvádí, že může pacienta pomoci dostat jen tam, kde je sám, nebo kde už byl". Jednu dobu spal dokonce s pistolí pod polštářem. Myšlenky na suicidum také byli....a k tomu ty vize. A těžké sny. A "návštěva mrtvých, jež se vraceli z Jeruzaléma". A rozhovory s mrtvým gnostikem "Basileem". Mno, prostě,...měl zajímavý život, jak profesní tak soukromý (propojení, individuace) a lecos už se ví (soukromá korespondence, jeho "memoáry", vzpomínky nejbližších) - proto se nedomnívám že by tzv. červená kniha měla znamenat PŘEVRÁCENÍ, tedy zcela novou interpretaci jeho teorii a přístupů. Každopádně ale - i vzhledem k její úžasné výtvarné stránce - bude znamenat klíč k jeho životu a jeho "poselství", resp. učení. Už se na českou verzi také těším. Doufejme, že to bude překládat někdo jako je Karel Plocek.
ORLOCK --- 10:28:44 31.8.2010
a vie sa už kto to bude prekladať?
ROBERT_MOST --- 10:14:03 31.8.2010
je jasný, že v tý Červený knize bude nějakej rozsek...páč Jung si myslim dával hodně velkej pozor na to jaký slova používá a jak píše, aby ho hned neodsunuli do kolonky ezoterika a upadl tak zájem o něj...byl si vědom svýho významu, proto se trochu držel zpátky a nepsal úplně všechno, co mohl - proto taky ta rodina váhala - protože tam je určitě něco klíčovýho, co možná převrátí pohled na všechno, co dosud napsal, nebo spíš uvede na pravou míru
ORLOCK --- 8:21:29 31.8.2010
ULILIA: len ten trailer ako na hollywoodsky blockbuster si vážne mohli odpustiť.
SCHWEPZ --- 9:22:59 30.8.2010
Tady jsou tzv. tavistické přednášky (resp. "Analytická psychologie"), máte_li zájem:CARL GUSTAV JUNG - Analytická psychologie - TISK.docx (1089936 B)
ORLOCK --- 11:40:41 29.8.2010
???: tiež ma to ako prvé napadlo.:)
??? --- 1:09:19 27.8.2010
No, já hlavně doufám, že nezmastí ten překlad..
ROBERT_MOST --- 20:02:22 26.8.2010
wow, Červená kniha, tak tu bych si fakt přečet! ale je fakt dost mastná...snad bude v knihovně časem