Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Jung - život, dílo, souvislosti, přesahy, ...
YMLADRIS
Oslovilo vás něco z Junga? Projevují se jungiánské motivy nějak ve vašem životě? Je pro vás užitečná teorie archetypů? Doporučíte knihu s Jungem či jungiánstvím související?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 14:25:27 22.12.2008
AZONIPS: ja vim =/ bohuzel je trochu exkludujici, nicmene k jungovy je zasadni zacatek a pak myslim je neco na konci....
AZONIPS --- 1:08:57 22.12.2008
YMLADRIS: I když to tu už bylo mnohokrát v minulosti diskuse rozebíráno a já bych svůj dotaz po přečtení historie raději i stáhnul, už se stalo a tak musím také odpovědět :-).

ad 1 možná ano

ad 2 - inu, dá se to přijmout jako hypotéza, souhlasím. Jen dle mého názoru poměrně málo pravděpodobná. Proč? Ze 2 důvodů:

1. Vystupujeme de facto z psychologie.
Pokud je nevědomí přístupné přenosem mezi lidmi či z nějakého pole "mimo", děje se tu přenos, který zasahuje už do přírodovědy - fyziky či biologie. No a tyto vědy o něm nic nevědí (a to ani kvantová fyzika). Jistě, mohou něco nového objevit, nevědí vše, proto to beru jako hypotézu.

2. Dost se o jevech jako telepatie apod. píše, ale téměř nikdo to nezažil a prokazatelnost těchto jevů je - řeknu-li to jemně - diskutabilní. Jelikož se vždy nabízí i zpravidla několik jiných možných psychologickýh vysvětlení, jsem opatrný.

Takže ano, jako hypotézu to samozřejmě beru, ale jsem opatrný. Díky.
AZONIPS --- 0:31:26 22.12.2008
Tak jsem si dnes pročítal tuto diskusi v minulých letech a měsících a musím říci, že je docela impozantní a je toho tu fakt hodně inspirativního. Klobouk dolů všem tradičním přispěvatelům. Skoro mi přijdou trapné mnou položené dotazy, když vidím, jak to tu bylo už několikrát zevrubně probíráno. Tolik jen má malá de facto omluva.
KASTA --- 18:15:26 21.12.2008
LOOK: sem zapomnel k ty druhy pulce - ja vidim problem v tom, ze ten kdo o moznych synchronicitach svedci je vzdycky subjekt a temer vzdycky subjekt nachylny k tomu povazovat cokoliv za vytouzenou synchronicitu (ta tvoje inflace), a proto v tomhle pripade pro sebe pozaduju jednoznacnej "tvrdej" dukaz, abych uveril a vypraveni "co sem zazil tenkrat na tripu" beru fakt s velkou rezervou...
YMLADRIS --- 18:11:49 21.12.2008
AZONIPS: neco jako astrologie, ze. Jako ze jsou tu ty poradajici proudy/energie/whatever a my jsme toho subjektem. Deje se 'topeni' a vnuk je kvuli tomu pod vodou a jung kvuli tomu ma predtuchu.

1. Da se to vysvetlit jako globalni vlivy ktere jeste nemame zmapovane ale neni na nich nic "mystickeho". Treba je blbej tlak lidi jsou nepozorni padaji do vody a bouraji v autech (zjednodusuju).

2. Da se to prijmout jako hypoteza, to by clovek skeptik mel udelat. Ok, je tu nejaky generator poradajicich principu "mimo nas", cehoz my jsme subjektem. V cem te to presne irituje? Zkoumej svou motivaci proc to odmitas. Co mas ve Stinu. Bezmoc?
KASTA --- 18:10:49 21.12.2008
AZONIPS: INFORMACNI POLE sem si vymyslel - neni to dulezity pro kontext, u me tenhle termin souvisi s jednim (mozna) synchronistickym zazitkem, chtel jsem rict ze z urciteho uhlu pohledu muzeme rict, ze kolektivni nevedomi zije "nekde" mimo nas, ale ne "nekde" ve smyslu normalniho prostoru....
KASTA --- 18:05:06 21.12.2008
LOOK: hele nevim, pise to na ruznych mistech, cetl jsem to urcite nekolikrat, ale protoze presnej citat sem nenasel, napsal sem priblizny zneni. Moznba v tom clanecku o synchronicite??? fakt presne nevim
AZONIPS --- 15:30:42 21.12.2008
ORLOCK: Každopádně neznám pocit spojení s něčím, co není v danou chvíli ve mně. Nemám telepatické či věštecké zážitky apod.
AZONIPS --- 15:29:10 21.12.2008
YMLADRIS: Ano, já tak jak píšeš pro sebe Jungovi také rozumím.

Horší je to už s jeho výkladem některých "telepatických" a "věšteckých" snů. Kdy třeba jel domů vlakem a sužoval jej náhle obraz tonoucího a po příjezdu zjistil, že se v tu dobu jeho vnuk topil. Nebo třeba měl sen, ze kterého vydedukoval (zpětně ale i dopředu) něčí smrt.

Tohle všechno se jistě dá nějak - často krkolomně - vysvětlit "normálně", ale podstatnější je, že Jung tím viděl onu oblast "mimo a vedle nás", ze které ty zprávy přicházejí, podobně jako zprávy či varování týkající se jeho vlastní budoucnosti (ty by se snadno dali vysvětlit, že přicházejí od něj, ale ve světle těch jiných zpráv asi také ne).
ORLOCK --- 15:21:55 21.12.2008
AZONIPS: myslim, ze aj zazitok z umenia sa moze k zazitkom tohoto razu kludne pripodobnit.
napr. vela dobrej hudby ma v sebe to, k comu povodne vznikla - navodit zazitok transcendencie, otvorit branu k hlbsim strukturam svojho Ja.
imho, prave umenie ktore nesie primarne v sebe tento aspekt ide uplne najhlbsie.