Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Jung - život, dílo, souvislosti, přesahy, ...
YMLADRIS
Oslovilo vás něco z Junga? Projevují se jungiánské motivy nějak ve vašem životě? Je pro vás užitečná teorie archetypů? Doporučíte knihu s Jungem či jungiánstvím související?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SPIELMANN --- 10:25:56 30.9.2007
LOOK: Sluníčkovsky jsem to opravdu nemyslel!:-))))) Spíš to byl poukaz na to, že člověk ať dělá co dělá, vždy se na dané činnosti dá najít něco, co je mu ku prospěchu. (Viz. Frankl) ... fakt, že daná činnost vede k zisku může být samozřejmě jak uvědomovaný, tak zcela nevědomý. Nicméně se zdá, že v rozhodovacím procesu se ale započítávají právě i ty neuvědomované zisky. ... samozřejmě, je to jen model, ale pro terapii je to dost cenný. Pozn. zisk vnímám nejen jako zisk finanční, ale i jako zisk sociální, osobnostní a pod.
LOOK --- 0:31:30 30.9.2007
jsou komplexy zdrave a nezdrave, resp. zdravi prospesne a neprospesne. treba osobni anima/animus je take komplex, ale k individuacnimu vyvoji prospiva. rodicovske komplexy (pozitivni/negativni - matersky/otcovsky komplex: http://www.kosmas.cz/knihy/104666/otcove-dcery-matky-synove/ - doporucuji) taky k necemu jsou, daji zakladni postoj ke svetu; casem je zahodno se z nich dostat, ale v urcivem obdobi dospivani(psychickeho) maji sve misto.

nezjednodusovat prosim na pojeti komplexu ve smyslu v jakem je chape laicka verejnost... :)

konkretne, pokud ma nekdo pozitivni rodicovsky komplex, nemusi se ho mermomoci zbavovat, pokud jeste neprisel ten spravny cas.
PETJULE --- 11:10:29 29.9.2007
YMLADRIS: pardon .) v jungove terminologii bych se pokusila to charakterizovat asi takhle: clovek zasekly na negativnich komplexech muze mit potize v jejich vnitrni integraci (jako soucasti procesu individuace) na ceste ke svemu Bytostnemu Ja... muze to tak byt chapano? ;)
YMLADRIS --- 3:10:43 29.9.2007
http://www.delos-inc.com/Reading_Room/FAQs/2AwrEgo/2AwrEgo.html

clanky teto dvojice mne oslovily. cetla jsem od nich kdysi knizku - vidi komplexy jako 'podosobnosti' jako skupinu ruznych self ktera spolu koorperuji a bojuji o moc. to vidi kde-kdo, ale v tomto textu mne zaujal konkretnejsi popis toho jak clovek teda ma zachazet s tim ze komplexy tu jsou a chteji nejak jednat

LOOK --- 23:07:27 28.9.2007
stesti, co je stesti? muuuska jenom zlataa :)

imho takovy smysl zivota je stesti nadrazeny. kdo ho nenasel a navic rezignoval na jeho hledani, tomu je kazde stesti jen docasnym unikem
a naopak

SPIELMANN: Člověk nedělá nic, z čeho by mu neplynul nějaký zisk. - z toho na me kouka trosku silno-kafovy relativismus :) a/nebo takove ty slunickove modely kdy je vsechno jak ma byt at se deje cokoli :))

YMLADRIS: nejak tak. zvyk jsou vyjete koleje. cim hlubsi, tim vic prace da se z nich dostat
LADYWAVE --- 21:56:04 28.9.2007
YMLADRIS: Jung ke štěstí mám dojem řekl, že člověk může být šťastný, když cítí a vidí smysl svého utrpení a symbolický obsah toho co se nám děje...
SPIELMANN --- 19:46:40 28.9.2007
YMLADRIS: Nevím jak Jung, ale tak nějak mám dojem, že k tomu, aby bylo světlo, je potřa mít i tmu:-)
YMLADRIS --- 19:41:15 28.9.2007
PETJULE: donutila jsi mne se zamyslet... 'kazdy chce byt stastny' je pekny buddhisticky slogan, ale, rika k tomu neco jung?

IMO cim je clovek vedomejsi tak je dejme tomu svobodnejsi ci co, ale nee nutne stastnejsi

asi jak se to stesti nadefinuje
SPIELMANN --- 19:38:06 28.9.2007
LADYWAVE: Jenomže pak většinou dojde k takové změně osobnosti, že se s vaničkou vyleje i dítě, nebo-li z extrémního hedonisty se stane náboženský fanatik (a vice versa). Což má opět za následek nevyrovnaný stav, kdy je na jedné straně příliš úzce zaměřené vědomí a na druhé bobtnající nevědomí:-)
LADYWAVE --- 17:30:53 28.9.2007
Já si myslím, že pokud se chce člověk vyvíjet, tak se tomu nevyhne, pokud je líný tak je v komplexech teplícko...ale dřív nebo později si stejně myslím, že podvědomí začne tlačit a v některých případech se pak začnou dít věci v okolí, které člověka zkrátka budou tlačit se tím zabývat protože psyché to zkrátka chce...:)