Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Postmoderni Filosofie
KAATHA
Ma postmoderna koule? (c) Zdenek Vasicek :)
Anzenbacherova definice: filozofie zkoumá neempirické předpoklady empirického.
postmodernism: a term coined by jean-francois lyotard to label certain features of contemporary western society 'after modernity'; as a successor to modernism in the arts; and finally, as a philosophy which shares much common philosophical ground with poststructuralism;

Tento klub by mel slouzit k diskuzim o postmoderni filosofii obecne, autorech, nazorech, myslenkach, a kritice postmoderny (to predevsim :)
Vice info na home.

flamy se toleruji :)) uplny offtopicy nikoliv..

Osobni inzultace a vubec vyjadrovani mimo ramec rozumne diskuse vedene mezi inteligentnimi bytostmi NEJSOU tolerovany, po jednom napomenuti ktere se mine ucinkem bude takovemu ID pravdepodobne omezen pristup do tohoto klubu
Pokud bude mit nekdo pocit, ze byl takto inzultovan a ja nestihnu zareagovat, at se ozve do posty :)
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
HANOCRI --- 16:52:15 5.1.2012
SAMWE: Je to samozřejmé pro sociology, filozofy a možná i dost lidí, co se kolem tebe pohybují, ale není to samozřejmé pro spousta lidí, co čtou noviny a koukají na zprávy, myslím, že dodnes si spousta lidí neuvědomuje, že trh a jeho zákony nejsou na stejné úrovni jako přírodní zákony (ty teď neproblematizujme), že jde o nastavení pravidel a že i deregulace je regulací a že nastavení těch pravidel je vždy ideologické, ne pro každého je to banalita a pokud se o otm chceš bavit, tak sem hoď celej projev z kterého to čerpáš, nevim který to je....jinak to nemá cenu. A jak říkám myslím, že zapomínáš na formát těch jeho projevů..na kontext, pošli mě nějaký rozhovor z televize nebo z demonstrace, kde ti přijde, že někdo říká něco nového, objevného apod.
SAMWE --- 15:17:46 5.1.2012
Třeba níže už jsem zmínil ten objev spojení marxismu s judaismem. O něco níže je nám předloženo , že pan Žižek tvrdí, že dnešní doba je dobou ideologickou (to by jeden neřekl, že!!!), ještě níže je nám odhaleno, že zemřela utopie, neboť jsme zjistili, že 90. léta nebyla "koncem světa" (opět, ať zvedne ruku kdo si něco tak blbého myslel?), na fóru manufacturing society je zase několik projevů... obecně se to vyznačuje dějinným fatalismem, personifickací společnosti a společenských útvarů (dovídáme se třeba, že v roce 2008 skončil nějaký typ společnosti, nehledě na tu úžasnou nadčasovot, že?)...
Intelektuál, literát... budiž... ale FILOSOF?
SAMWE --- 13:54:56 5.1.2012
HANOCRI: Zrovna jsem něco podobného navrhoval. Chcete-li něco z jeho prohlášení probrat, jsem k dispozici. Třeba tady, nebo napište zprávu, ať to tu nezahlcujeme. Jinak já nechci působit nějak ideově předpojatě... nejde mi o můj osobní souhlas či nesouhlas vzhledem k názorům a hodnotám. Jde mi o smysluplnost myšlenek.
HANOCRI --- 13:54:49 5.1.2012
SAMWE: teď si to nakousl sám a předběhl si mě, mě osobně Žižek moc nezajímá, tak by možná bylo lepší, kdyby si udělal výčet banalit, které si od něj slyšel a výčet hloupostí, to by mohl být dobrý start, popřípadě můžeme přečíst nějakou jeho knihu, já mám jenom "Mluvil tady někdo o totalitarismu?", kde se naváží do arendtové, ale ještě jsem ji nečetl. (nebo tak nějak se to jmenuje).
HANOCRI --- 13:50:04 5.1.2012
SAMWE: Možná by se to chtělo spíš bavit nad konkrétními rozhovory a projevy, mě by docela zajímalo, co je pro tebe banalita, kterou si věděl už v 5 a co je blbost (to mylsím vážně, sám nejsem kdo ví jaký znalec Žižka a už vůbec ne jeho zastánce), ale tvé tvrzení mně přijde docela troufalé, protože jestli je Žižek něčím známí, tak tím, že se snaží provokovat, občas za každou cenu, jednak se snaží být vtipnej, ale hlavně jak jsem již řekl, lidi pobouřit. Viz. jeho základní text inteligence v Jednou jako fraška, nebo název rozhovoru v Ltn "Za Husáka jste byli šťastní" apod. Možná to jsou naprosté banality, ale rozhodně alespoň v ČR napadají převládající antikomunistický diskurs a i kdyby jen povrchně, tak alespoň trochu podňěcují k zamyšlení (tím jak jsou pro mnohé pobuřující - občas až nesmyslně).
SAMWE --- 13:49:16 5.1.2012
AMBIENTIUM: Mile rád s Vámi budu diskutovat či dám své názory a postoje k dispozici ke kritice, jen nevím jak na to v takovémto obecném fóru. Můžeme např. diskutovat prostřednictvím osobních správ, také je tu jedno fórum zaměřené na existenci svobodné a nesvobodné vůle - tam jsme nedávno vedli zajímavou diskusi (mimochodem je tam několik lidí, kteří by pana Žižka patrně strčili do kapsy). Nebo třeba chcete probrat nějaký jeho konkrétní výrok či myšlenku? Těším se. :-)
DICK147 --- 13:02:53 5.1.2012
Trosku se mi ted nedari nejen se vratit k Zizekovi, ale, po pravde receno, vratit se na nyx. Moc s Trinkewitzem nesouhlasim, zejmena proto, ze mi cela problematika "marxovych terminu" prijde jinak polozena. Vychazim stale z toho, ze Marx byl v podstate "radikalni liberal" a jeho "odcizeni" je pojato jako osobni postoj. Malokdo z nas by si dal praci predstavit si, ze "nic nema". Vsichni mame "vsechno" nebo se o to (diky spolecenske situaci ve ktere zijeme) muzeme postarat.
DICK147 --- 12:40:24 5.1.2012
Žižek zahlcený akademickým teoretizováním
Zdeněk Trinkewitz

Slavoj Žižek, slovinský filosof a psychoanalytik je známým kritikem dnešního světa pod vládou kapitálu. U nás nebyl dosud příliš publikován, protože jeho bezohledná kritika neoliberalismu se naším jeho apologetům „nehodí do krámu“. Česká socialistická levice, jejíž aktivita stoupá s již čtvrtým rokem trvajícími potížemi ekonomické krize Západu, nyní Žižeka „objevila“. Byl pozván do Prahy k několika přednáškám a v nakladatelství Rybka Publishers vyšla jeho kniha: Jednou jako tragedie, podruhé jako fraška aneb proč musela utopie liberalismu zemřít dvakrát.

http://blisty.cz/art/61734.html
SAMWE --- 10:04:11 5.1.2012
HANOCRI: Souhlas. A já od něj v těchto médiích rozhodně hluboké a složité myšlenky neočekávám. Co ale očekávám, jsou myšlenky, které mají elementrání smysl. Jsou to myšlenky které budou zajímavé či řekněme objevné. Zkrátka když takovou myšlenku vysloví, měl by si člověk říci "pání, takhle mě to nenapadlo". Mnoho vynikajících lidí v televizi nedostane moc prostoru - ale poslouchat je, je i tak příjemné a zajímavé. Když poslouchám pana Žižka, říkám si buď "tohle vůbec nemá smysl" nebo "tohle jsem věděl už když mi bylo pět". Kdesi níže byl tento pán označen za "Nejnebezpečnějšího filosofa západu" - jestli je to pravda, tak by se měl západ bát spíše nedostatku schopných kritiků.