Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

10 uživatelů půjde

hledání


„Keňa: Harambee a principy komunitní vzájemnosti a svépomoci”

Zveme vás na benefiční vydání pravidelné dubové akce „Energy of Dub“, která se tentokrát ponese v duchu keňského konceptu „harambee“.

Výraz „harambee“ lze do čestiny přeložit asi jako „táhnout za jeden provaz“. Když se v Keni řekne „harambee“, znamená to, že se sejde větší počet lidí za účelem společně se vidět, pokecat, popařit, ale zároveň – a to především – pomoci někomu, kdo je zrovna v trablu. Jednoduše vyfundraisovat cash pro kamaráda (či třeba celou jeho rodinu) a prostřednictvím výtěžku z komunitního setkání dostat někoho z nesnází. Prostě taková východoafrická komunitní verze sociálního pojištění.

* * *
V rámci únorového vydání akce „Energy of Dub“ proběhne přednáška, která představí koncept „Harambee“ a nastíní zároveň prostředí lokálních keňských svépomocných iniciativ. A protože Keňu v únoru čeká jeden významný den, povíme si též něco málo z historie.

Program:
od 19:00 Benefiční africký trh: Šperky, rasta doplňky
od 20:00 Přednáška: „Keňa: Harambee a princip komunitní vzájemnosti a svépomoci”
od 21:30 Energy of Dub: Djs Abbasta, Satiwa, Czenda

* * *
„Harambee“ je zvyk, který lze vlastně praktikovat i za hranicemi Keni – v našem případě se prostřednictvím „harambee“ pokusíme sesbírat prostředky na uhrazení školného jedné dospívající slečně z Mombasy. Takový „harambee style“ večírek je ale zároveň i výborným způsobem, jak českému publiku zprostředkovat trochu jiný obraz Keni, její kultury a společnosti, než ten, jenž většina lidí zná z médií a prezentací neziskových organizací. Chceme představit Keňu jako zemi s aktivní občanskou společností, s vysoce rozvinutým konceptem společenské sounáležitosti a tradičně zakořeněnými systémy svépomoci. Keňu nikoli jako zemi, kde žijí „ty zvířata a jezdí se tam na safari“ a „taky jsou tam ty hrozný smradlavý slumy“, ale Keňu jako zemi, v níž žijí lidé, kteří si umějí navzájem pomoci. Wazee (elders, strarší), předávající moudrost mladým. Mashujaa (hrdinové), kteří bojovali proti koloniální nadvládě Velké Británie – a které si Keňa připomene v rámci Kimathi Day.

* * *
Výtěžek z benefičního prodeje a z příspěvků návštěvníků akce bude věnován na pokrytí nákladů spojených se středoškolským vzděláním jedné holčiny z Mombasy – Likoni. Jmenuje se Cedella a více o ní a příběhu její rodiny se dozvíte v rámci přednášky. Nemůžete-li přijít, ale chcete-li získat informace a přispět k harambee, kontaktujte iniciátorku harambee Tinku Zion Ites (na FB, emailu empresstinka@gmail.com).
Tinka (Martinka Kollerová), která se ujme role přednášející, zná rodinu beneficientky osobně a je velmi dobře obeznámena jak se situací rodiny, tak s realitou denního života v Keni. Za poslední 4 roky strávila v zemi více než rok a půl. Je profesionální lektorkou a metodičkou globálního rozvojového vzdělávání. Dlouhodobě se věnuje spolupráci s Keňskými reggae/dancehall a hip-hop umělci, pracovala pro několik komunitních organizací v Nairobi a okrajově se věnovala „direct trade“ obchodování s rukodělnými výrobky z dílen keňských svépomocných organizací či jednotlivců.

BULKA1
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
DUBPRINCESS --- 0:00:31 6.2.2015
Pro zájemce bude v Husitské k nahlédnutí přehled vyúčtování ze Cedelliny střední školy (nascanovaný oficiální dokument ze školy). Školu nyní nenavštěvuje - protože docházka je umožněna pouze žákům, jejichž rodiče uhradili školné. Pevně věřím, že příští týden bude se Cedellinými absencemi konec, oblékne uniformu a vydá se hned v pondělí ránodo školy.
A proč vlastně na školu Cedellina rodina nemá prostředky? Na tuto otázku Vám ráda zodpovím osobně v rámci přednášky... A proto - máte-li zájem, přijďte. Nemůžete-li přijít - napiště mi sem nebo na empresstinka@gmail.com nebo zavolejte. Ráda Vám vše přiblížím a vysvětlím a pokud budete mít zájem přispět, domluvíme se.
A proč to celé dělám pro jednu rodinu, když v Keni je takových rodin hromada? Protože todle není ani projekt adopce na dálku, ani projekt rozvojové spolupráce, ale HARAMBEE.
DUBPRINCESS --- 13:24:13 5.2.2015
S radostí oznamuji, že se naší akce zúčastní i Tuareg Shop, který přislíbil do našeho harambee přispět procenty z prodeje některých předmětů. Děkujeme!
https://www.facebook.com/tuaregshop?fref=ts
DUBPRINCESS --- 1:59:47 1.2.2015
V únoru si Keňa připomene památku a odkaz Dedana Kimathiho... a před před 2ma týdny zesnul Field Marshall Kavote... Rest in Powers...
....proto jsem se rozhodla část své přednášky věnovat Mau Mau Warriors....
doražte...
DUBPRINCESS --- 8:13:23 30.1.2015
Něco málo z toho, co bude v rámci "Energy of Dub - Harambee Edition" k mání v benefičním obchůdku můžete vidět zde: https://www.facebook.com/events/1554121164863191/?fref=ts (ŠPERKY Z KOKOSU)

Výtěžek z benefičního prodeje (africké šperky a rasta doplňky) a z příspěvků návštěvníků akce bude věnován na pokrytí nákladů spojených se středoškolským vzděláním jedné holky z Mombasy – Likoni. Jmenuje se Cedella a více o ní a příběhu její rodiny se dozvíte v rámci přednášky. Nemůžete-li přijít, ale chcete-li získat informace a přispět k harambee, kontaktujte iniciátorku harambee Tinku Zion Ites (na FB, emailu empresstinka@gmail.com).